A képviselők köszöntötték a 60, 65, 70 és 75 évi pedagógiai munkáért járó díszoklevéllel kitüntetett érdi pedagógusokat, azt követően pedig rendeletalkotási javaslatokról döntöttek és tájékoztatókat hallgattak meg.
Egyebek mellett elfogadták a parkolóhelyek létesítéséről és megváltásáról, a vállalkozásoknak nyújtandó támogatások feltételrendszeréről, valamint a kötelező kéményseprő-ipari közszolgáltatásról szóló rendelet módosításáról szóló javaslatokat.
A közgyűlés megvitatta a Gárdonyi Géza Általános Iskola bővítésénél és a tanuszoda építésénél jelentkező többletköltségekre való fedezet biztosításáról szóló előterjesztést, amely szerint a Gárdonyi Géza Általános Iskola bővítése és a tanuszoda építése kapcsán a lebonyolító és a kivitelező jelzése alapján pótmunka- és többletmunkaigény merült fel. A határidők betartása miatt a kivitelezés folyamatosságát biztosítani kell, ezért szükségessé vált a fővállalkozói szerződés és a vállalkozói szerződés módosítása. A módosítás a közbeszerzés szempontjából nem jelent problémát, mivel pótmunkaként kerül elszámolásra – tartalmazta az előterjesztés.
Jakab Béla, a pénzügyi és a költségvetést ellenőrző bizottság elnöke önkormányzati érdeknek nevezte, hogy kivizsgálás előzze meg a kifizetéseket. Schütz István független vizsgálóbizottság létrehozását szorgalmazta, Jakab Béla pedig külső szakértőkkel kívánta elvégeztetni a kivizsgálást, és megemlítette, hogy minden fillért meg kell vizsgálni, amikor kifizetésre kerül sor.
T. Mészáros András polgármester elmondta, jómaga is külső szakértők bevonásával akarja kivizsgáltatni a kifizetések jogosultságát, de a képviselő-testület akár ad hoc bizottságot is létrehozhat az iskolai beruházás kivizsgálására.
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése elfogadta a határozati javaslatot, és biztosította a Gárdonyi Géza Általános Iskola beruházásának befejezéséhez szükséges 29 705 437 Ft többletköltséget a 2009. évi költségvetés terhére, ugyanakkor egyetértett azzal, hogy a Gárdonyi Géza Általános Iskola Tanuszoda beruházásának befejezéséhez szükséges 30 803 092 Ft többletköltséget is biztosítsák a 2009. évi költségvetés terhére.
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése alkalmasnak tartotta lakossági és helyi szakmai egyeztetésre, valamint a központi településrendezési tervtanácsi tárgyalásra a település teljes közigazgatási területére készülő helyi építési szabályzat és szabályozási terv tervezetét.
A képviselő-testület elfogadta a Gárdonyi Géza Általános Iskola átszervezéséről szóló előterjesztést. T. Mészáros András polgármester elmondta, hogy a Vörösmarty Mihály Gimnázium minden évben a középiskolai felvételi eljárások lebonyolítása után több tanuló felvételi kérelmét utasítja el férőhely hiányában. Miután a város fenntartásában csak egy gimnázium működik, így az elutasított tanulók Érden kívül keresnek maguknak iskolát. Ezen a helyzeten kívánt a Gárdonyi Géza Általános Iskola igazgatója változtatni, amikor azzal a kéréssel fordult az intézmény fenntartójához; vizsgálja meg annak a lehetőségét, hogy az általános iskola tizenkét évfolyamos egységes iskolaként működjön 2010. szeptember1-jével. A kibővülő épületben lehetőség nyílik az iskolai férőhelyek számának emelésére. Az átszervezés a jelenleg hatályos törvényi előírások szerint csak több lépcsőben valósítható meg.
A közoktatásról szóló törvény rendelkezik az egységes iskola formai és tartalmi követelményeiről. Az egységes iskola a többcélú intézmények típusai közé tartozik, olyan többcélú intézmény, amelynek keretei között kizárólagosan iskolai feladatok valósulnak meg, legalább két (jelen esetben általános iskola és gimnázium) különböző iskolatípus feladatait kell megszervezni, felmenő rendszerben. Miután a 2009 áprilisában felvett gyermekek számára általános iskolai oktatást hirdettek, ezért az egységes tizenkét évfolyamos iskolát csak a 2010. áprilisi felvételi eljárásban lehet meghirdetni, a gimnáziumi osztály beindítására így csak 8 év után kerülhet sor, ami a jelenlegi helyzeten nem segít. Az előterjesztő javasolta a közgyűlésnek az egységes iskola és az összetett iskola formában történő átszervezés megvalósítását, így 2010. szeptember1-jétől indítható a gimnázium 1. osztálya. Amennyiben az átszervezés megvalósul, és létrejön a tizenkét évfolyamos iskola, szükséges az intézmény körzetének módosítása is, a beiskolázási körzet Érd megyei jogú város közigazgatási területe lenne.
A közgyűlés vita nélkül elfogadta, hogy a Gárdonyi Géza Általános Iskolát a 2010/11-es tanévtől tizenkét évfolyamos egységes és összetett iskolává szervezi, felhatalmazta az oktatási intézmény igazgatóját a gimnáziumi kód megkérésére a felvételi központtól és a 2010/11. tanévre vonatkozó felvételi eljárás megindítására, ugyanakkora képviselő-testület felhatalmazta a polgármestert, hogy az átszervezéssel kapcsolatos jogi, szakmai feladatok elvégzéséről gondoskodjon, és azokat terjessze a közgyűlés elé.
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése egyetértett azzal, hogy a Gárdonyi Géza Általános Iskola tizenkét évfolyamos egységes és összetett iskolává történő átszervezésének anyagi fedezetét a város költségvetésébe betervezi.
A közgyűlés egyetértett az iskolabusz-járat működtetésére tett javaslattal. Tóth Tamás, a városfejlesztési, műszaki és mezőgazdasági bizottság elnöke előterjesztette a közösségi közlekedés továbbfejlesztéséhez szükséges megalapozó tanulmány elkészíttetésére vonatkozó javaslatot, amellyel egyetértettek a képviselők, azt követően pedig – egyebek között – módosították az Intézményi Gondnokság, az Érdi Közterület-fenntartó Intézmény, az Érd Megyei Jogú Város Hivatásos Tűzoltósága, a Szociális Gondozó Központ, a Szakorvosi Rendelőintézet és a Polgármesteri Hivatal alapító okiratát.
A közgyűlés a körzeti megbízotti irodák működésével kapcsolatban úgy döntött, hogy biztosítja az Érd, Iparos u. 2–6. szám alatti, 3173/1 hrsz-ú beépített ingatlanból 13,5 m2 iroda, a Római u. 24/A alatti, 23962/1 hrsz-ú beépített ingatlanból 75 m2 iroda, a Fehérvári u. 16. szám alatti, 17776 hrsz-ú beépített ingatlanból 49 m2 iroda, valamint a Duna u. 84. szám alatti, 21003 hrsz-ú beépített ingatlanból 25 m2 irodahelyiséget. A közgyűlés a helyiségeket a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (Érdi Rendőrkapitányság) és az Érdi Városi Polgárőr Egyesület részére határozatlan időre, 30 napos felmondási idő biztosítása mellett térítésmentes használatba adja.
A közgyűlés a fentieknek megfelelően a Duna u. 84. számú ingatlanra vonatkozóan az Érdi Városi Polgárőr Egyesülettel és a Fehérvári u. 16. szám alatti ingatlanra vonatkozóan – a Pest Megyei Rendőr-főkapitánysággal – korábban megkötött szerződéseket módosítja.
A közgyűlés közbiztonsági centrumok létrehozása érdekében – ahol lehetőség van rá – a KMB-irodák mellett 24 órás biztonsági szolgálat működését tartja kívánatosnak. A körzeti megbízotti irodákban az Érdi Városi Polgárőr Egyesületnek is biztosítani kell a működéshez szükséges területet.
A közgyűlés felhatalmazta a polgármestert a szerződések aláírására.